Израел, тајните на светата земја

од765

Израел, тајните на светата земја

Departure Date

02 Jun - 07 Jun

Duration

6 дена 5 ноќевања

Views

2302

Подарете си едно патување во историјата на светите библиски земји – место кое на уникатен начин претставува збир на различни култури, етнички групи и традиции.

1 ден

Софија - Тел Авив - Јафа

Заминување од Терминал 1 на аеродромот во Софија во 06.00 ч. Со лет на авиокомпанијата "Wizz Air" за Тел Авив. Пристигнување во Тел Авив во 08.25 ч. Пречек од претставник на агенцијата партнер. Панорамски разглед со автобус на Тел Авив - економскиот и финансиски центар на Израел: Рамат Ган - населба на богатите; "Белиот град" - познат кварт во Тел Авив, прогласен од УНЕСКО за светско архитектонско наследство со десетиците градби во стил Баухаус,комбинирање на различни стилови во модерната архитектура, ‘Плоштадот Дизенгоф” - срцето на градот; плоштад "Јицак Рабин" - местото на убиството на екс-премиерот на Израел. Пешачки разглед во стариот град Јафa, познат по своето античко пристаниште со над 8.000-годишна историја. Прошетка низ тесните улици на градот, во комбинација со уметничка атмосфера на современиот град Јафa. Панорамски поглед од Јафa кон Тел Авив и Неве Цедек - првиот кварт на Тел Авив, изграден во 1887 год. Сместување во реонот на Тел Авив / Бат Јам. Вечера. Ноќевање.
2 ден

Цезареја - Хаифа - Акко - Тиберија

Појадок. Поаѓање кон Цезареја - градот на израелската елита. Организирана посета на античкиот град, некогашната главна база на римските власти во Јудеја - римското пристаниште, аквадуктот, античкиот театар. Заминување за Хаифа - најголемиот град во северен Израел и трет по големина град во земјата. Панорамски разглед со автобус на Хаифа со искачување на планината Кармел со неверојатни глетки на Заливот на градот. Посета на Бахаиските градини - ремек-дело на пејзажната архитектура, во кои се наоѓа Храмот на Баб - основачот на бахајската вера. Деветнаесет градини и тераси, завршени во 2001 год, го опкулуваат храмот на Баб и ја откриваат претставата на бахаите за убавина, хармонија и мир. Споредени од посетителите со познатите градини од минатото, градините на Версаи или древните Версаиски градини на Вавилон, терасите се протегаат на повеќе од километар по падината на планината Кармел, преобразувајќи го лицето на местото, одамна познато како "Света Гора". Поаѓање за Акко - средновековната азиска престолнина на крстоносците и важен трговски центар за венецијанските, генуезките и пизански трговци. Организирана посета на стариот град, вклучена во листата на УНЕСКО - Тврдината на Хоспиталиерите - симбол на градот и на христијанската моќ; стариот пазар; порта. Заминување за Тибериас - град изграден од императорот Тибериј, живописно се протега во ридовите над Галилејското езеро. Сместување. Вечера. Ноќевање.
3 ден

Тиберија - Назарет - Кана Галилејска - Табха - Капернаум - Галилеиското езеро - Jaрденит - Тиберија

Појадок. Поаѓање за Назарет, град во кој, според традицијата, архангел Гаврил и ја објавил на Марија добрата вест. Организирана посета на Црквата “Благовештение”, изградена над пештерата во која Марија сфати дека ќе роди Син Божји. Посета на црквата ‘Свети Јосиф” - традиционално се смета за домот на Јосиф и Марија и разгледување на работилницата на Јосиф. Поаѓање за Кана Галилејска - местото каде што Спасителот за првпат покажал чудотворна сила, кога за време на свадба претворил вода во вино. Посета на францисканската црква во Кана, складирање на теглата во која водата се претворила во благословено вино. Посета на Грчката православна црква “Св. Ѓорѓи”. Посета на Табха - местото каде што Исус хранел 5.000 луѓе со две риби и неколку лебови. Заминување за Капернаум -местото каде што Исус ги сретнал своите први ученици и се споменува како дом на апостолите Петар, Андреј, Јаков, Јован и Матеј. Разгледување на остатоците од куќата на апостол Петар. Посета на древната синагога во која Исус проповедаше. Искачување со автобус на планината на блаженството, каде што Исус преку својата проповед им дава на луѓето блаженство. Посета на Црквата на Блаженството, позната по своите прекрасни градини и прекрасни погледи на Галилејското Езеро. Можност за ручек во ресторан на брегот на езерото, каде се нуди локалниот специјалитет "Рибата на св. Петар". Панорамски разглед со автобус околу Галилејското Езеро. Поаѓање за Јарденит - познатата крстилна зона и местото каде што Јован Крстител го крстил Исус. Враќање назад во Тибериас. Вечера. Ноќевање.
4 ден

Тибериас - Кумран - Тврдината "Масада" - Мртво Море - Витлеем

Појадок. Поаѓање за Мртво Море преку Јудејската пустина. Посета на Кумран, каде се најдени најраните ракописи од Стариот Завет на хебрејски. Посета на тврдината "Масада" - највозбудливата тврдина во Израел, каде што се раскажуваат приказни за упорност и сила, верба и достоинство, амбиции и трагичен крај. Масада се наоѓа сместена на изолирано плато во Јудејската пустина, избрана од цар Ирод, на кое ќе изгради своја сопствена палата. Нејзината фасцинантна приказна се запознава со величествениот кралски период и еврејскиот отпор на римската доминација. Организирана посета на археолошкиот парк "Масада" - искачување со лифт до влезот на објектот и прошетка низ урнатините на дворските сали со воодушевувачки глетки кон Мртвото Море и Јордан. Разгледување на термите, синагогата, римскиот камп и римската патека. Можност за фотопауза на единствената отворена сцена за оперски изведби во Израел. Поаѓање кон бреговите на Мртво море, кое се наоѓа на повеќе од 400 метри под морското ниво, познато по своите лековити својства. Слободно време за плажа и кални бањи со минерални соли (при соодветни метеоролошки услови). Сместување во реонот на Витлеем / Ерусалим. Вечера. Ноќевање.
5 ден

Ерусалим

Појадок. Поаѓање за Витлеем. Организирана посета на црквата "Рождество Христово" во Витлеем со разгледување на јаслите во кои бил роден Исус. Поаѓање за Ерусалим. Панорамски разглед на Ерусалим: Елеонската Гора, од која Исус се вознесе кон небото, со панорамски поглед на стариот дел на градот и златната купола на ридот на храмовите; руската црква ‘Марија Магдалена”; Гетсиманската градина, која е меѓу култните места поврзанa со Христовите страсти со "Црквата на сите народи"; црквата со гробот на “Пресвета Богородица” во долината Кeдрон; брдото “Сион” - стекнал симболично значење за преродбата и независноста на Евреите. Пешачки разглед во стариот град на Ерусалим - гробот на цар Давид; просторијата на Тајната вечера; Ерменскиот кварт со катедралата "Св. Јакоб" - најголемиот и свет храм за сите Ерменци во Израел; римскoто Кардо (улица); Еврејскиот кварт со синагогата “Хурва”; Ѕидот на плачот - останата од Вториот храм, кој бил најсвето место за сите Евреи; прошетка по “Виа Долороса”, улица каде што Исус го носел својот крст на Голгота; Муслиманскиот кварт со стариот пазар; Христијанскиот кварт - со лутеранската протестантска црква; Грчката православна црква; организирана посета на Божјиот гроб и Голгота. Добивање на сертификат за аџилак. Трансфер до хотелот. Вечера. Ноќевање.
6 ден

Ерусалим - Тел Авив - Софија

Појадок (рано наутро или сув пакет). Поаѓање за Тел Авив. Трансфер до аеродромот “Бен Гурион”. Поаѓање во 09.15 ч. за Бугарија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Пристигнување на аеродромот во Софија (Терминал 1) во 12.10 ч.

Повеќе

Tour Name Price Per Adult Price Per Child Available Seats Departure Date Duration
Израел, тајните на светата земја 765 0 0 02 Jun ~ 07 Jun 6 дена 5 ноќевања

Booking Information

Name Price ( Adults/Children ) Persons ( Adults/Children ) Quantity Total

SUMMARY

Subtotal 0
Total 0

Customer Information

*
First Name is required.
*
Last Name is required.
*
Number Phone is required.
*
Address is required.
Thank You. Your booking have received and booking number is