СТРАЗБУР

од499

СТРАЗБУР

Период

05 Apr - 09 Apr

Времетраење

5 дена 4 ноќевања

Прегледи

168

Бр. Седишта

50

Во Франција, на исток заграден со планинскиот масив Вогези, а на запад со Германија, се наоѓа регионот АЛЗАС. Историјата, пејсаѓот и културата на овој дел од Франција пленат со својата убавина, разновидност… Главен град на регионот е СТРАЗБУРкој е еден од најзначајните центри на Европската Унија. Карактеристично за овој регион се лозовите насади кои ги даваат едни од најпознатите сорти на вина, врв на светскиот квалитет на бели вина од ароматични сорти на грозје. Со својата величествена и дива убавина, планинскиот масив ШВАРЦВАЛД ( Црната Шума) во германската сојузна држава Баден – Буртенберг формира издолжен правоаголник помеѓу градовите Карлсруе, Штудгард, Базел и езерото Констанца. Шварцвалд отсекогаш фасцинирал и инспирирал со непрегледните низи на ели, борови и буки, потоци, реки и горски езера, пасишта и ливади… аво плодната долина се сместени симпатичните градчиња и села…

1 ден

05 АПРИЛ (Четврток) Скопје - Базел - Колмар

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11:00 часот. Полетување за Базел во 12:35 и пристигнување во 14:55 часот. Попатна посета на Базел и пешачка прошетка во центарот на градот со Сојузниот парламент, Катедралите и Градските кули со часовник, трговската улица Kramgase под заштита на УНЕСКО, мостовите на Рајна и нејзините брегови кои Швајцарците ги користат за рекреација. Пристигнување во Колмар во вечерните часови. На влезот на гратчето се наоѓа помалата верзија на Кипот на Слободата од Њујорк, како симбол дека тука е роден нејзиниот вајар Фредерик Бартолди. Сместување во хотелот. Ноќевање.
2 ден

06 АПРИЛ (Петок) Стразбур

Појадок. Прошетка низ градчето Колмар, сместено во подножјето на планината Вогези на реката Лаух, која со канал е поврзана со Рајна. Поради многубројните мостови, канали и преубави плоштади се нарекува и мала Венеција. Стариот и зачуван средновековен центар на градот од 9-ти век е главна туристичка атракција која привлекува огромен број туристи. Во старите дрвени градби се наоѓаат цркви, продавници, сувенирници, кафулиња, ресторани... Религиските и културни знаменитости во Колмар се протегаат низ многувековната Германско-Француска историја. Слободно време во историскиот центар на градот со Црквата Свети Мартин, Доминиканската црква, Куќата Пфистер, квартот Танеурс, музејот Бартолди, музејот Унтерлинден... Ноќевање.
3 ден

07 АПРИЛ (Сабота) Колмар – Риквир – Стразбур

Појадок. Организиран превоз до Стразбург, со попатна посета на селото Риквир, едно од најубавите села во Франција, со годишна посетеност од околу милион туристи. Тесните улички потсетуваат на сценографија за филм чие дејство се одвива во средниот век. Интересни се Кулата на северната капија од 13-ти век, Црквата од 14-ти век, станбените згради кои потекнуваат од 16-ти и 17-ти век. Пристигнување во Стразбург во вечерните часови и сместување во хотелот. Можност за крстарење по каналите на Стразбур. Ноќевање.
4 ден

08 АПРИЛ (Недела) Стразбур

Појадок. Разглед на Стразбур, град во покраината Алзас на истокот на Франција на реката Ил. Во Стразбур се наоѓаат седиштата на Европскиот совет, Европскиот Парламент, Меѓународниот суд за човекови права и други важни европски и светски институции. Разглед на историскиот центар на градот: Катедралата Нотр Дам градена од 12-ти до 15-ти век во готски стил висока 142 метри, Старата царина, Палатата Рохан, куќата Камерзел, Плоштадот Гутенберг. Стариот дел на градот познат и како мала Франција е најсликовитиот дел на Стразбур кој изобилува со шарени градби од дрво градени помеѓу 16-ти и 17-ти век, со покриени мостови и одбранбени кули од 13-ти век. Ноќевање.
5 ден

09 АПРИЛ (Понеделник) Стразбур – Баден Баден - Фрајбург - Базел – Скопје

Појадок. Слободно време до поаѓањето за Базел. Препорачуваме прошетка до Баден-Баден, место кое се наоѓа во подножјето на Шварцвалд, на реката Ос и претставува вистинска оаза на Германската култура и историја. Во градот се наоѓаат 14 термални извори, познати по своите лековити својства, па затоа и градот е идеално место за бањски туризам. За неговото славно минато сведочат големите раскошни палати и вили со прекрасно уредени паркови и три километри долгото шеталиште. Поаѓање кон градчето Фрајбург кое го носи епитетот бисерот на Шварцвалд. Иако за време на Втората светска војна бил сосема уништен, полека и прецизно е реставриран до последниот детал, па денес важи за еден од најубавите средновековни градови во Европа. Прошетка по Главниот плоштад со Катедралата Мунстер и камбанаријата висока 116 метри, Трговската зграда од 16-ти век со темноцрвена фасада, Градското собрание од 16-ти век, Плоштадот на Аугистините со манастирот каде има скали налик на познатите Шпански скали во Рим. Трансфер до аеродромот во Базел. Полетување за Скопје во 20:55 часот и слетување во 23:10 часот.