АМСТЕРДАМ

од459

АМСТЕРДАМ

Период

06 Apr - 09 Apr

Времетраење

4 дена 3 ноќевања со појадок

Прегледи

3363

Бр. Седишта

50

Ветерници,лалиња,кломпи,Хајнекен,Ајакс… се се тоа познати работи по кои се надалеку познати Амстердам и Холандија .И секако не само по тоа… Град кој го добил своето име по реката Амстел или можеби по истоименото најпознато пиво).
Лежи на повеќе од 150 канали кои се поврзани со околу 1300 мостови,па многу го споредуваат со Венеција. Каналите се заштитен знак на Амстердам и еден од причините зошто овој град го нарекуваат Северна Венеција.Многу посетители се зачудени од количината на вода во самиот град.

1 ден

06 Април (Петок) СКОПЈЕ – АМСТЕРДАМ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 04.30 часот. Авионот за Ајндховен полетува во 06.10 слетува во 08.55 часот. Организиран трансфер од аеродромот до хотелот во Амстердам. Сместување во хотел. Разглед на Амстердам: Плоштадот Дам, Кралската палата и Споменикот на соединетите холандски провинции, Музејот на Мадам Тисо, Кулата Мунт, Пловечкиот цветен пазар, старата пицница Хајнекен, Новиот градски кварт... Слободно време за прошетка низ градот, љубителите на уметноста можат да ги посетат музеите: Ријкс музејот кој е основан од братот на Наполеон (15 до 17 век, со делата на Рембрант), Музејот Ван Гог со неговата најголема збирка на дела. Ноќевање.
2 ден

07 Април (Сабота) АМСТЕРДАМ - ГОЛЕМА ХОЛАНДСКА ЕКСКУРЗИЈА

Појадок. Целодневен факултативен излет со автобус Големата Холандска Екскурзија со посета на “најубавата градина на светот” Кеукенхоф, каде на 32 хектари може да се види најубавото цвеќе во Холандија (околу 2 часа). Патувањето продолжува со посета на Хаг и организиран панорамски разглед на административна престолнина на Холандија, Парламентот, Палатата на мирот и Кралската палата. Попатна посета на модерниот град Ротердам, познат по најголемото пристаниште во Европа и највисоката кула во Холандија - Евромаст. Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.
3 ден

08 Април (Недела) АМСТЕРДАМ

Појадок. Факултативна посета: МАЛА ХОЛАНДСКА ТУРА на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, се гледа: познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење... Патот продолжува за Volendam, рибарско градче на езерото ЕЈ. Враќање во Амстердам, препорачуваме посета на фабриката за дијаманти: прошетка низ работилницата и навлегување во тајните на брусење на прочуените дијаманти. Во вечерните часови, можност за факултативно возење со брод по каналите, каде можете да ги доживеете боите на градот на посебен начин и да видите дел од мостовите по кои e позната Холандија. Ноќевање.
4 ден

09 Април (Понеделник) АМСТЕРДАМ - СКОПЈЕ

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Ајндховен. Авионот за Скопје полетува во 09.30 часот, пристигнување во Скопје во 12.05 часот на аеродромот Александар Велики.