МИЛАНО

од419

МИЛАНО

Период

29 Dec - 02 Jan

Времетраење

5 дена 4 ноќевања

Прегледи

1448

Бр. Седишта

50

1 ден

29 Декември СОФИЈА - МИЛАНО

Заминување во 07:40 ч. од Терминал 1 на аеродромот во Софија со лет на "Wizz air” до Бергамо. Слетување на аеродромот во Бергамо во 08:45 ч. Трансфер до Милано. Пешачки разглед: Замокот на семејството “Сфорца”; катедралата "Раѓање на Пресвета Богородица"; премин "Виторио Емануеле"; Музички театар "Ла Скала". Сместување во хотелот по 14:00 ч. Слободно време (неопходно е користење на јавен превоз). Ноќевање.
2 ден

30 Декември ЛУГАНО - КОМО

Појадок. Слободно време во Милано или по желба целодневна екскурзија до Лугано и Комо. Заминување за Лугано - еден од најзелените градови во јужна Швајцарија, кој се наоѓа на езерото Лугано, познат по своите убави италијански палати. Поаѓање за Комо. Попладневна прошетка во Комо, лоцирана на југозападниот брег на истоименото езеро: плоштадот “Кавур”, Споменик на отпорот, храмот “Волтиано”. По желба, искачување со запчеста железница до Брунате . Самиот град се наоѓа на прекрасно место, каде што има неверојатен поглед на целото езеро, а од тука започнуваат и многу трекинг патеки. Враќање во Милано. Ноќевање.
3 ден

31 Декември МИЛАНО - ТОРИНО

Појадок. Слободно време во Милано или по желба целодневна екскурзија до “Vicolungo Outlet” и Торино - индустриски, бизнис и културен центар во северна Италија, главниот град на Пиемонт. Пешачки разглед: плоштадот “Пиаца Кастело” со палатата “Палацо Мадама” - резиденција на кралските вдовици од 17 в.; палатата “Палацо Реале” - кралска резиденција до 1865 год.; црквата “Сан Лоренцо”, изградена во 17 в.; катедралата "Св. Јован Крстител "од 15 в.; познатата шопинг-улица "Гарибалди". Учество во новогодишните прослави на централниот плоштад во Милано или на новогодишна вечера по желба и претходна резервација. Ноќевање.
4 ден

01 Јануари МИЛАНО - ВЕРОНА

СРЕЌНА НОВА ГОДИНА! Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Верона. Пешачки разглед во историскиот центар на градот: “Арена ди Верона” - еден од најдобро сочуваните римски амфитеатри во Европа; Плоштадот “Бра” - најголемиот плоштад во Верона и еден од најпространите и најимпресивни во цела Европа; Куќата на Јулија; Плоштадот “Деле Ербе” - Стариот римски форум; Плоштадот “Сињорија” - аристократски плоштад во Верона. Слободно време. Враќање во Милано. Ноќевање.
5 ден

02 Јануари МИЛАНО - СОФИЈА

Појадок (сув пакет). Трансфер до аеродромот во Бергамо. Заминување во 09:20 ч. за Бугарија со лет на авиокомпанијата "Wizz Air". Слетување на аеродромот во Софија (Терминал 1) во 12:20 ч.
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла вклучено во цената
Дополнително трето легло вклучено во цената
Еднокреветна соба +€150