МАЛТА

од324

МАЛТА

Период

17 Mar - 20 Mar

Времетраење

4 дена 3 ноќевања

Прегледи

203

Бр. Седишта

50

1 ден

17 март (сабота) СОФИЈА - МАЛТА

Состанок на група во ПЕТОК 16 Март во 22.30 часот на паркингот спроти хотел Холидеј Ин!!! Трансфер до аеродром во Софија, Р.Бугарија. Полетување во 07:15 часот (локално време). Слетување на аеродром во Малта во 08:20 часот (локално време). Пешачки разглед на главниот град на Малта – Валета, изграден од Витезите на Св.Џон, чие културно наследство се открива пред вас како што ќе се движите по самите улици на градот. Прошетка низ сликовитите улички се до Градините“Barracca”од каде што има панорамски поглед на Големиот Залив и на Трите Града:„Vittoriosa“, „Cospicua“„Senglea“. Посета на богато украсената Катедралата и музеј на Св. Џон, дом на светски познатите уметнички ремек дела од Караваџо и Матија Прети. По посетата на Валета можност за факултативна екскурзија до Мдина центарот на островот посетувајќи ја црквата Моста, со една од најголемите куполи во светот. Посета на фабриката за стакло Mdina Glass во Ta’Qali, каде што ќе имате можност да ја видите специфичната техника на изработка на дувано стакло. Посета на Мдина, стариот средновековен главен град на Малта (Тивкиот Град). Прошетка низ тесните поплочени улички и најважните места во градот. Разглед на малото место Атард, познатите градини Св.Антони, Претседателската Палата. Поаѓање за Св.Луис најголемото туристичко место на Малта.Сместување во хотел.Слободно време. Ноќевање.
2 ден

18 март (недела) ГОЗО

Појадок. Можност за факултативна целодневна посета на Гозо (Calypso’s Island), вториот најглем остров во Малтешкиот архипелаг. Пред пристигнување во пристаништето Cirkewa, можност за кратка посета на Светилиштето на Пресвета Богородица на Mellieha. Гозо во грчката митологија е наречен островот на Калипсо – грчка нимфа, која го држела Одисеј на нејзиниот остров. Посета на пештерата на Калипсо во Рамла Хамра заливот и прекрасните плажи. Панорамски разглед на Рабат или Викториа, главниот град кој не потсетува дека Мдина била изградена да ја заштити целата популација на Гозо од страшните пиратски напади, заливот Xlaendi... Попладне враќање во хотел. Ноќевање.
3 ден

19 март (понеделник) ТРИТЕ ГРАДА

Појадок. Можност за факултативна посета на трите града Senglea - Isla, Vitoriossa - Birgu, ConspicouaBormla, најубавите историски места на Малта каде ќе дознаеме повеќе за културата на живеење намалтежаните. Conspicoua пред 18 век бил познат како Bormla, име кое се уште е во употреба. Нејзините бедеми се конструирани за заштита на градот и неговите соседи Vittoriosa & Senglea. Биле изградени од страна на витешкиот ред на Малта. Посета на Vittoriosa, гратче идеално лоцирано за засолниште, познато по својата трговска, морска и воена активност. Senglea или Isla L'Isola (остров), е наречен во време на витешкиот ред. Овој локалитет е еден од најстарите градови во Малта кои датираат од 16 век. Изобилува со ботато наслетство од страна на витешкиот ред на Св.Џон. Враќање во хотел. Ноќевање.
4 ден

20 март (вторник) МАЛТА – СОФИЈА

Појадок. Одјавување од хотел. Организиран трансфер до аеродром во 06.00 часот. Полетување за Софија во 08:55 часот. Слетување во Софија во 11:45 часот (по локално време).Трансфер до Скопје.