МАДРИД

од510

МАДРИД

Период

30 Dec - 02 Jan

Времетраење

4 дена 3 ноќевања

Прегледи

1521

Бр. Седишта

50

1 ден

30 Декември СОФИЈА - МАДРИД

Поаѓање од аеродром Софија (Терминал 2) во 09:15 ч. за Мадрид со лет на “Bulgaria Air”. Пристигнување на аеродромот во Мадрид во 11:50 ч. Туристичка програма во Мадрид: Кралската палата, изградена за време на владеењето на Фелипе V; Плоштадот Ориенте - омилено место на жителите и гостите на Мадрид; "Шпанија" со споменикот на големиот писател Мигел де Сервантес и статуата на Дон Кихот и Санчо Панса; Гран Виа - најпознатата улица во градот; Ла Сибелес плоштад со фонтаната посветена на божицата на плодноста; Музеј Прадо; Плаза Мајор- срцето на градот; Пуерта дел Сол со "Kilometre zero" на Кралството Шпанија и симболот на Мадрид - Статуата на мечката и дрвото "Мадроњо". Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време - неопходно е да се користи јавниот превоз. Ноќевање.
2 ден

31 Декември МАДРИД-ТОЛЕДО-МАДРИД

Појадок. Слободно време во Мадрид со можност за индивидуална посета на Кралската палата или музејот "Прадо" (неопходно е користење на градски превоз) или по желба екскурзија до Толедо - неверојатна мешавина од христијанска, мавјарска и еврејска култура. Можност за посета на готска катедрала од 13 в. И црквата "Санто Томе" со ремек дело на Ел Греко "Погребот на грофот Оргас". Враќање во Мадрид. Слободно време. По желба: Новогодишна вечера (дополнителна понуда во нашите канцеларии). Ноќевање во Мадрид.
3 ден

01 Јануари МАДРИД - ТОЛЕДО - МАДРИД

СРЕЌНА НОВА ГОДИНА! Појадок. Слободно време во Мадрид (неопходно е користење на градски превоз) или туристичка програма по желба (се одбира една од двете екскурзии). 1. Екскурзија до Саламанка - еден од најимпресивните градови во Шпанија, богат со историски и архитектонски ремек-дела и познат универзитетски центар. Пешачка прошетка во историскиот центар, дел од светското културно наследство на УНЕСКО: "Главниот плоштад" - еден од најубавите плоштади во Шпанија; Новата катедрала, изградена во 1513 г., се смета за прототип на познатиот во тоа време во Шпанија платерески стил; Универзитетот - еден од најпрестижните европски наставни центри, основан во 1218 г .; Дворецот "Анаја" од 18 век. - денес зграда на Факултетот за филологија; Куќата на школките - една од најпознатите знаменитости на Саламанка. 2. Екскурзија до Авила - типичен пример за средновековен град, и Сеговиа, чиј најпознати историски споменици се аквадуктот изграден за време на владеењето на Цезар Август, готската катедрала и "Алкасар". Враќање во Мадрид. Ноќевање.
4 ден

02 Јануари МАДРИД - СОФИЈА

Појадок. Ослободување на собите (багажот останува во соба за багаж). Слободно време во Мадрид - неопходно е да се користи градски превоз. Трансфер до аеродромот. Заминување за Бугарија во 14:20 ч. со лет на „Bulgaria Air“. Пристигнување на аеродром Софија (Терминал 2) во 18:40 ч.

СМЕСТУВАЊЕ

Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет вклучено во цената
Двокреветна соба со разделени легла вклучено во цената
Еднокреветна соба +€127