ЛАПОНИЈА

од1,593

ЛАПОНИЈА

Период

29 Dec - 03 Mar

Времетраење

6 дена 5 ноќевања

Прегледи

1557

Бр. Седишта

50
1 ден

29 Декември

Поаѓање од Софија со директен чартер лет од Софија за Рованиеми на авиокомпанијата “ALK Airlines” во 10.00 ч. Пристигнување на аеродромот во Рованиеми во 14.00 ч. Трансфер до избраниот хотел. Информативна средба во 15:00 ч. Сместување. Ноќевање.
2 ден

30 Декември

08:00 – 09:00 Појадок во хотелот. 10:00 – 13:00 Екскурзија до селото на Дедо Мраз (вклучено во цената). Посета на селото на Дедо Мраз и поштата, каде што туристите можат да испратат вистинско писмо со желба за следната година. Запознавање со вистинскиот Дедо Мраз и посета на неговата канцеларија, како и на продавниците за сувенири во истата област. Херојски премин на Северниот поларен круг. Сите херои добиваат сертификат за овој настан. 13:00 – 16:00 Екскурзија до Санта Парк. Посета на пештерата на бајките Елфи, исполнета со многу забава и изненадувања. Магичниот воз ќе ги привлече туристите во текот на четиригодишно патување на подземни работилници. Постои школа Елвис, која ги очекува своите нови студенти. Сите “дипломци” ќе добијат почесна титула “Елф – вистински помошник на Дедо Мраз” и веднаш ќе можат да пристапат кон подготовка на подароци. Програма за танц на елф и дискотека. Паркот е интересен за децата, како и за возрасните. Слободно време. Ноќевање.
3 ден

31 Декември

08:00 – 10:00 ч. Појадок во хотелот. Слободно време или туристичка програма по желба и предходна резервација. 10:00 – 12:30 Дополнителна екскурзија “На гости на троловите” (€ 90 / возрасен, € 60 / деца 4-12 г.). За време на оваа екскурзија, туристите ќе го посетат чудесното село каде што троловите живеат со милениуми. Тука, тие ќе го видат цело семејство шумски “trolls”, ќе ги слушнат расказите на најстариот од нив, ќе земат учество во подготовката на традиционални јадења и ќе ги пробаат пијалоците на троловете. Тие ќе слушаат балади што ги изведуваат локалните музичари, како и многу други зимски забави. Ручек кај троловите. 13:30 – 17:00 Дополнителна екскурзија “Екскурзија до Еленскатa фарма” (€ 90 / возрасен, € 60 / деца 4-12 г.). Автобуска екскурзија со која туристите ќе имаат можност да ја посетат фармата за елени лоцирани на Поларниот круг. Ќе се запознаат со животот на елените и ќе научат да управуваат со елените, за што ќе добијат документ за право на управување со елени. Ручек. 17:00 – 20:00 ч. Празнична Новогодишна програма во хотелот (за оние кои имаат вклучена Новогодишна вечера во хотелот). 20:00 – 24:00 Дочек на Нова Година 2019 Опција 1 – Дочек на Нова година во хотелот – со празнична Новогодишна програма (од 17:00 до 20:00) и вечера во хотелот. Опција 2 – Новогодишна ноќ во Санта Парк. Новогодишна вечера во Санта Парк (вклучена во Опција 2): Предјадење: зелена салата; Салата со сирење Моцарела; Салата со еленско месо; Пушено лосос филе; Пушено филе од бела риба; Солен лосос; Солена харинга; Кисела харинга со сос од црна рибизла; Асортиман на кавијар; Маринирани печурки; Салата од печурки; Спанаќ пита и сладок компир; Пушени мисиркини гради; Варени компири; Леб Главни јадења: телешки стек во вински сос; Пржени компири Десерт: пити и колачи; Сладолед од ванила со овошје Пијалоци: чај, вода, кафе, 1 чаша шампањ или безалкохолен пијалок по лице Времетраење на програмата: 20:00 – 01:30 ч.(програма за забава со музика и танцување)
4 ден

01 Јануари

08:00 – 10:00 ч. Доручек. Слободно време или туристичка програма по желба и предходна резервација. 11:00 – 16:10 ч. Дополнителна екскурзија “Посета на Arctic zoo Ranua” (€ 95 / возрасен, € 75 / деца 4-12 г.). Рануа е најсеверната зоолошка градина во светот, 80 км од Рованиеми. Таму туристите ќе ги видат животните и птиците кои живеат во поларната зона во нивната природна средина. Ручек во ресторанот Рануа (вклучена е со национална кујна и специјалитети).Слободно време. Ноќевање.
5 ден

02 Јануари

08:00 – 10:00 ч. Доручек. Слободно време или туристичка програма по желба и предходна резервација.10:00 – 13:30 ч. Дополнителни екскурзии по желба и предходна резервација “Посета на кучешка фарма”. (€ 125 / возрасен, € 95 / деца (4-12 г.). Во текот на оваа екскурзија туристите ќе ја посетат фармата за кучиња, каде што ќе имаат можност да се вклучат во сафари во дивата Лапонска Гора на кучиња (Турнеата продолжува уште околу 30 минути). Семејните санки можат да соберат до 4 лица. По највозбудливото сафари туристите ќе уживаат во топол чај и супа, овошни пијалаци, кафе и бисквити.17:00 – 20:00 ч. Дополнително патување “Во потрага по Снежната Кралица” со вечера во ледениот ресторан. (€ 130 / возрасен, € 90 / деца (4-12 г.). По патеките на Герда туристите ќе стигнат до ледената палата на Снежната кралица. По патот ќе се сретнат со разбојници и повозрасна лапонка кои ќе им помогнат во пребарувањето. Снежната Кралица ќе ги чека во својот дом, но за да влезат во нејзиниот замок, прво ќе треба да ги решат нејзините загатки за мраз. Вечера во замокот на Снежната кралица. Мени: лосос на скара со пире од компири и сос од дива капина, топла тегла со јагоди, чај или кафе. Слободно време. Ноќевање.
6 ден

03 Јануари

Појадок. Напуштање на хотелот. Трансфер до аеродромот Рованиеми. Заминување за Софија во 14.00 ч. со лет на "ALK Airlines". Слетување на аеродром Софија во 17 ч. НОВО: Дополнителни екскурзии, кои можете да ги изберете кој ден сакате ПРЕТХОДНО: Крстарење во Шведска - 350 евра за возрасни / 298 евра за дете до 12 години Возбудливо тричасовно искуство во ледените води на Балтичкото Море. Ќе имате можност да ги видите сите кабини на мразокршач Polar Explorer, како и кабината на капетанот, додека го преминувате Балтичкото Море. Ќе пливате во отворени води со специјални костими и ќе се забавувате со ритамот на музиката, додека јадете од специјално приготвена за вас скара. Искуството е еднаш во твојот живот! Пребарување на Северните светла - 69 евра за возрасни / 55 евра за дете до 12 години За време на оваа екскурзија ќе имате можност да видите еден од најубавите природни феномени на Земјата - Северната светлина. Времетраењето на патувањето е од 20:00 до 00:00 ч. Цената вклучува трансфери, водич и пикник. Пешачење на снег во потрага по Северните светла - 85 евра по човекЕкскурзијата трае од 20:00 до 23:00 ч. и вклучува трансфери, водичи, топли пијалаци и лесни закуски. Сафари со тимот на Елени во потрага по Северните светла - 130 евра за возрасни / 90 евра за дете до 12 години Екскурзијата трае од 20:00 до 23:00 ч. и вклучува трансфери, водичи, топли пијалаци и лесни закуски.
Cumulus City and Resort 4*

РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ

ограничени места

ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ДОПОЛНИТЕЛЕН ЛЕЖАЈ
1-ВИ ВОЗРАСЕН
ДОПОЛНИТЕЛЕН ЛЕЖАЈ
1-ВО ДЕТЕ (2-11 Г.)
ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Опција 1 – Двокреветна соба стандарт €1593 €1474 €1289
Опција 1 – Двокреветна соба стандарт со поглед кон реката €1768 €1824 €1639
Опција 1 – Еднокреветна соба €1890
Опција 2 – Двокреветна соба стандарт €1803 €1684 €1464
Опција 2 – Двокреветна соба стандарт со поглед кон реката €1978 €2034 €1814
Опција 2 – Еднокреветна соба €2100

 

Scandic

РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ

ограничени места

ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ДОПОЛНИТЕЛЕН ЛЕЖАЈ
1-ВИ ВОЗРАСЕН
ДОПОЛНИТЕЛЕН ЛЕЖАЈ
1-ВО ДЕТЕ (2-11 Г.)
ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Опција 1 – Двокреветна соба стандарт €1703 €1185 €1030
Опција 1 – Еднокреветна соба €2270
Опција 2 – Двокреветна соба стандарт €1913 €1395 €1205
Опција 2 – Еднокреветна соба €2480

 

Sokos Vaakuna

РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ

ограничени места

ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ДОП. ЛЕГЛО ЗА 3-ОТ/4-ОТ ВОЗРАСЕН ДОП. ЛЕГЛО ЗА
1-ВО/2-РО ДЕТЕ (2-11 Г.)
РЕДОВНО ЛЕГЛО ЗА ДЕТЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Опција 1 – Двокреветна соба стандарт €1834 €1519 €1457 €1772
Опција 1 – Еднокреветна соба €2334
Опција 2 – Двокреветна соба €2044 €1729 €1632 €1947

 

 

Santa Claus

РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ

ограничени места

ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ДОП. ЛЕГЛО ЗА 3-ОТ/4-ОТ ВОЗРАСЕН ДОП. ЛЕГЛО ЗА
1-ВО/2-РО ДЕТЕ (2-11 Г.)
РЕДОВНО ЛЕГЛО ЗА ДЕТЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Опција 1 – Двокреветна соба делукс со сауна €2101 €1699 €1406 €2023
Опција 1 – Двокреветна соба стандарт €1891 €1699 €1406 €1813
Опција 1 – Еднокреветна соба €2545
Опција 2 – Двокреветна соба стандарт €2101 €1909 €1581 €1988
Опција 2 – Еднокреветна соба €2755
Опција 2 -Двокреветна соба делуск со сауна €2311 €1909 €1581 €2198