АТИНА 2НП

од119

АТИНА 2НП

Период

10 Oct - 14 Dec

Времетраење

5 дена 2 ноќевања

Прегледи

320

Бр. Седишта

50
1 ден

10 Октомври (Среда) СКОПЈЕ - АТИНА

Состанок на групата на паркингот на салата Борис Трајковски во 18.00 часот. Поаѓање за Атина во 18.30 часот.Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.
2 ден

11 Октомври (Четврток) АТИНА

Пристигнување во Атина во утринските часови. Предлагаме панорамски разглед на градот со локален водич. Панорамско разгледување на плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол... (факултативно). Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.
3 ден

12 Октимври (Петок) АТИНА - ПЕЛОПОНЕЗ

Појадок. Целодневен излет на Пелопонез(факултативно). Посета на Коринтскиот канал, нај-акустичниот амфитеатар од Античка Грција-Епидаурус, гратчето Нафлион - Првата престолнина на Грција, Микена- Античкиот град на Кралот Агамемнон и. гробницата на Агамемнон. Во вечерните часови предлагаме вечера во таверна. Враќање во хотел. Ноќевање.
4 ден

12 Октомври (Сабота) АТИНА-ПИРЕЈА-СУНИОН-СКОПЈЕ

Појадок. Ве водиме на полудневен излет со посета на пристанишното место Пиреја и нејзините Марини. Патувањето продолжува долж Аполоновиот брег до Сунион-најјужниот ‘рт на Медитеранот од каде се наоѓа Храмот на богот Појадок. Ве водиме на полудневен излет(факултативно) со посета на пристанишното место Пиреја и нејзините марини. Патувањето продолжува долж Аполоновиот брег до Сунион-најјужниот ‘рт на Медитеранот од каде се наоѓа Храмот на богот Посејдон .По посетата, патувањето продолжува кон Скопје, покрај Камена Вурла, кланецот Термопили каде се наоѓа споменикот на Кралот Леонидас, Лариса. Ноќно возење со попатни паузи.
5 ден

14 Октомври (Недела) СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.