Евиа

од145

Евиа

Edipsos, или како уште го нарекуваат Lutra Edipsos е најпознат, а воедно и најстара бања во Грција, а карактеристична е по термалните води. Во прилог на тоа што е меѓу најстарите бањи, иде и тоа што се споменува во делата на грчкиот филозов Аристотел. Во време на римското владеење ги угостил и римските императори Хадријан, Септимиј Север и Марко Аурелијо. Од тоа време се познатите римкси купатила – Сила. Бањата ја срушил византискиот император Теодосиј како објект за собирање на пагани.

Денес градот има околу десет илјади жители, 198 хотели од кои се 18 со спа програми. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини. Самиот факт да градот живее и преку лето и зима го прави идеален за посета во текот на целата сезона.

1.Ден / Скопје – Македонија – Грција:

Состанок на групата во вечерните часови на договорено место. Пред нас е ноќно возење преку Македонија и Грција со попатни паузи заради одмор, и регулирање на граничните формалности.

 2 – 10.Ден / Грција – Евиа – Едипсос:

Пристигнување во Глифа во претпладневните часови. Трансфер со траект до Евиа. Сместување во хотел и вили. Едипсос е место кое на посетителите им пружа многу можности и кое како такво преставува одлична комбинација за одмор и одличен провод. Денот може да го искористите за уживање во сјајот на морето, сонцето и песокот на преубавите плажи на Евиа и за полнење на батериите за проводот во вечерните часови. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини.

11.Ден / Едипсос – Евиа – Грција – Македонија – Скопје:

Напуштање на сместувачките капацитети во утринските часови. Слободно време за индивидуални активности. Возење преку Грција и Македонија со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

ONEIRO STUDIOS 3* (локална категоризација) – се наоѓа во Lutri Edipsos и на гостите им нуди бесплатен интернет и тераса за сончање. Најблиската плажа е одалечена на 500 метри, а центарот на градот е на 800 метри. Објектот располага со бесплатен паркинг. Сите соби располагаат со flat-screen TV. Секоја соба располага со кујна со фрижидер и плоча за готвење. Собите имаат сопствено купатило. Гостите може да уживаат во барот на самиот објект.

 

NIKOS ROOMS 2* (локална катергоризација) – се наоѓа на 450 метри од плажата, додека од центарот на градот е одалечен само 300 метри. Располага со 1/2 и 1/3 соби кои поседуваат сопствено купатило. Заедничката кујна се наоѓа во ходникот помеѓу собите. Собите се опремени во класичен грчки стил. Секоја соба има клима и може да се користи бесплатно.

 

Ценовник

СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 11.07. – 21.07. 20.07. – 30.07. 29.07. – 08.08. 07.08. – 17.08.
Oneiro Studios 3* 1/4 150€ 160€ 160€ 150€
1/3 155€ 165€ 165€ 155€
1/2 175€ 185€ 185€ 175€
Nikos Rooms 2* 1/3 145€ 155€ 155€ 145€
1/2 165€ 175€ 175€ 165€

Oneiro Studios 3*

Nikos Rooms 2*